Wiedźmin wiedźminowi nie równy. PGA vs Pyrkon

drugieoko-cosplay-wiedzmin-pga

Fajnie jest raz na jakiś czas znaleźć się w miejscu przepełnionym średnio 17-letnią silną energią życiową. Można na długie miesiące uzupełnić niedobory pasków mocy hałasu, chaosu, nieposkromionej radości lub nieugiętej zawziętości, niekontrolowanych wybuchów śmiechu czy agresji; a po dwóch dniach cieszyć się, że ten cudowny okres życia mamy już za sobą.

Takim miejscem są na pewno Międzynarodowe Targi Poznańskie podczas trwania Poznań Game Arena, rok w rok jesienną porą. Na ponad dwa dni zjeżdżają się młodzi ludzie (chłopcy do lat 40.) z całej Polski by razem testować, grać i rywalizować od świtu do świtu, jak się okazuje. Zapaleńcy i hobbyści, pasjonaci i przemysłowcy, twórcy i użytkownicy.

Podczas weekendu wielkie hale przeistaczają się w pełne technologii i skomplikowanych maszyn, zwierzęcych androidów, potworów tudzież  sławnych bohaterów; niezwykłe jaskinie, do których wejścia strzegą surowi i milczący ochroniarze oraz ich podwładne bramki. Można się tam dostać w jeden tylko sposób – kupując bilet.

To, co mnie interesowało w tym, powołanym na nowo do życia świecie, to pokraczne postacie przemykające ledwo zauważalnie z jednej jaskini do drugiej i te jednostkowe, powolne, dumnie kroczące wśród pospolitego, ludzkiego tłumu. Dumne, bo miały powody do dumy. Ich rozbudowane cosplay’e to +100pkt do zjawiskowości. Te istoty to prawdziwe monstra kreatywności i profesjonalizmu. Artyści i rzemieślnicy tworzący doskonałych wiedźminów, magów i ludzi przyszłości. Niesamowite i niepowtarzalne. Różnorodne.

Więc jak to ocenić? Pomagam.
I. Jakość: wysoka lub niska – do +3pkt
II. Zjawiskowość:
1. Niszowy wybór postaci czym zwraca na siebie uwagę oczywistą niepowtarzalnością +1pkt (+1pkt za ewentualny brak konkurencji);
2. Skrupulatność w odtworzeniu detali, swoista „prawdziwość” przywołanej postaci +1pkt;
3. Zjawiskowość postaci samej w sobie, i co za tym idzie mocne przetworzenie człowieka, odrealniona sylwetka, bodypainting, deformacje +3pkt
4. Aktorstwo wyrażone w ruchu, sposobie mówienia lub wydawania dźwięków +1pkt
Suma max. 10pkt

Może w przyszłym roku zaprojektuję własną postać jeszcze nieistniejącej gry i na starcie dostanę 2pkt? ( 😀 )


Zupełnie inaczej, choć na to nie wygląda, ma się rzecz z Pyrkonem. Występujący tutaj w przewadze typ człowieka to osobnik płci obojga, w wieku średnio 25, czytający, z wielką nieposkromioną wyobraźnią, raczej samotnik; podczas gdy uczestnik PGA to mężczyzna grający, gardzący słowem pisanym, społecznik.

Scenograficzno-organizacyjne rozwiązania podkreślają jeszcze różnice. Podczas gdy Poznań Game Arena prezentuje się jako centrum dowodzenia nad światem, Festival Fantastyki Pyrkon pozuje na jarmark świąteczny pierwszych Słowian. Kolejki wszędzie i do wszystkiego a mimo to czas mija szybko. „Nie planowałem spędzić tu tyle czasu. Myślałem, że zobaczę coś i wyjdę, a po trzech godzinach nic nie widziałem i nadal tu siedzę.” Damian. Uczestnik.

xx

Cosplay’e to również inna półka sklepowa. Ta na wysokości oczu, czyli droga. Pomijając przypadkowe stroje na pół gwizdka robione na kolanie, najprawdopodobniej między obiadem a kolacją w ramach przymusowej sjesty – tegoroczne realizacje są prawdziwą ucztą dla oka.
Wśród „bawiących się w przebieranie” wyróżniam kilka wyraźnie zauważalnych kategorii, w ramach których mogły powstawać projekty.

I. Klasyczna (np. pirat, catwoman) czyli tak zwana ponadczasowość, zawsze modna, bezpieczna [czytaj: jak nie masz żadnego pomysłu].
II. Celebrycka (on top, np. oscarowy Mad Max)
III. Konceptualna – minimalistyczna
IV. Historyczna
V. Hi-tech

VI. Anime/kreskówki
VII. Total fantasy
VIII. Grupa (np. CS, Kitowcy z Power Rangers)
IX. Tank
X. Candy
(przesłodkie)

Nie ukrywam, że moje ulubione to te konceptualne, bo wymagają wkładu własnej inwencji i umiejętnego doboru osobistych ubrań do opracowanego fragmentu kostiumu lub rekwizytu; tanki ponieważ są ponadprzeciętnie duże i działają niewymuszoną skalą a spoglądając na nie spod oka trzeba głowę zadrzeć wysoko, co przy moim wzroście 1.76m jest rzadkością; hi-tech bo ludzie są srokom podobni i im się podoba gdy coś się świeci i błyszczy z daleka oraz grupy najlepiej wieloskładowe.

Może w przyszłym roku dołączę do braci Słowian i przebiorę się, np. za Głos z offu??

[Zobacz zdjęcia PYRKON. i PGA]

drugieoko blog Pyrkon 2016 (28)
XI. NO FAKE

Dorota Kuźniarska – artysta wizualny, projektant mody i kostiumu. Ukończyła projektowanie ubioru i scenografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz studia na wydziale mody i tkaniny Marmara Üniversitesi w Stambule. Brała udział w licznych pokazach mody oraz miała okazję jeden z nich poprowadzić. Wielokrotna stypendystka oraz laureatka konkursów artystycznych i projektowych. Jej prace publikowane były m.in. w The Wall Street Journal. Wielbicielka opery i gier wideo.

 

Zapisz

Zapisz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s