o mnie

Jaką cudowną rzeczą jest oko! Swoje uważam za prawdziwy miękki aparat fotograficzny, który robi zdjęcia nie świata zewnętrznego, lecz mojej najtwardszej myśli i myśli jako takiej. Salvador Dali

drugieoko Dorota Kuzniarska Sabanci Museum Kapoor

 

Dorota Kuźniarska – artysta wizualny, projektant mody i kostiumu

W 2014 roku ukończyła studia magisterskie na wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii spec. Projektowanie Ubioru na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Studiowała na wydziale Mody i Tkaniny Marmara Üniversitesi w Stambule. Absolwentka Liceum Plastycznego im. B. Morando w Zamościu.

Wielokrotna stypendystka m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Finalistka wielu konkursów artystycznych i projektowych, m.in. Program Stypendialny Yes, Triumph Inspiration Award. Swoje prace prezentowała na Fashion Week’u w Łodzi oraz podczas pokazów mody w Warszawie, Poznaniu, Kielcach; na wystawach designu m.in. Poznań Design Days oraz Arenie Design; wielokrotnie na wystawach sztuki, w tym sześciu indywidualnych.

Jej prace publikowane były m.in. w The Wall Street Journal, Avantculture, moda.com.pl, Grafmagu oraz hiszpańskim Terra.

Swoje doświadczenie zdobywała również uczestnicząc w plenerach artystycznych i warsztatach m.in. Scenograficzno-kostiumograficznych z Allanem i Wiesławą Starskimi, Projektowania Światła z Tomaszem Augustyniakiem czy Reżyserii Operowej z Natalią Korczakowską.

Projektuje kostiumy do spektakli teatralnych, m.in. musicalu Kraina Niczyja w reż. J. Dzienkiewicza w SDK w Warszawie oraz wielokrotnie do spektakli dyplomowych studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu. Współpracowała z Teatrem Muzycznym w Poznaniu,  Białostockim Teatrem Lalek i Teatrem Animacji w Poznaniu. Realizowała warsztaty ze studentami na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie oraz prowadziła pokaz mody – Dyplomy 2013.

Projektuje modę. W swoich realizacjach często odwołuje się do historii sztuki, szczególnie  malarstwa XX wieku. Zrealizowała projekty inspirowane twórczością W. Kandinskiego, R. Magritte’a czy K. Malewicza. Jednym z głównych środków wyrazu, których używa w projektach są autorsko wykonywane tkaniny.

Entuzjastka opery i gier wideo. Wolny czas spędza w galeriach sztuki współczesnej oraz podejmując wspólne działania w grupie STADO, której jest założycielem.

Rosa Berland o jej pracach: „(…) beautiful work that has a way of making you wonder… it is haptically luxurious, strangely narratival, and geometric.”

[Przeczytaj wywiad nowojorskiej kurator sztuki Rosy Berland z Dorotą Kuźniarską]

 


kontakt: dorota.kuzniarska@gmail.com

fashion_portfolio_2015
behance
interview
Facebook
Instagram
Pinterest
wystawowe zwierze_blog


 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz